10.9 C
Larissa
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑΑλμπα– Ερυθρός Αστέρας 84-88 παρ. (75-75 κ.δ): «Αλωσαν» το...

Αλμπα– Ερυθρός Αστέρας 84-88 παρ. (75-75 κ.δ): «Αλωσαν» το Βερολίνο οι Σέρβοι

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε εκτός έδρας της Αλμπα με 88-84 (75-75 κ.δ) για την 9η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη και 3η συνολικά νίκη του στη φετινή διοργάνωση (3-6).

Το ίδιο ρεκόρ έχει και η Αλμπα, η οποία την Πέμπτη (24/11) αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βιλντόζα με 21 πόντους, ενώ 17 είχε ο Νέντοβιτς και 15 ο Μίτροβιτς. Από τους γηπεδούχους, 23 πόντους είχε ο Σμιθ (8 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 5-0, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα σερί 10-0 βρέθηκαν μπροστά με 10-5.

Η Αλμπα είχε το μομέντουμ, με τους Γερμανούς να φτάνουν στο 17-11 και λίγο αργότερα στο 19-13. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου οι Σέρβοι γύρισαν τούμπα το ματς και από το -6 βρέθηκαν στο +1, κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 20-19.

Εχοντας βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 26-21 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα σερί 8-2 και να περνούν μπροστά με 29-28. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ και την Αλμπα να κλείνει το ημίχρονο στο +3 (40-37).

Οι Βερολινέζοι στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησαν… γκάζι και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Ερυθρού Αστέρα προηγήθηκαν με 49-41 και λίγο αργότερα με 52-43, αλλά οι Σέρβοι δεν τα παράτησαν. Με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 55-51 και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 55-55, προτού η Αλμπα κάνει το 57-55 και κλείσει μπροστά στο σκορ την τρίτη περίοδο.

Εκεί οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» πρώτοι με τρίποντο του Ζούσμα (78-75), ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο 80-77. Οι Σέρβοι, όμως, αντέδρασαν και μείωσαν σε 80-79 με τον Πετρούσεφ, με τον Βιλντόζα στη συνέχεια να δίνει το προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα (81-80). Η ομάδα του Βελιγραδίου είχε βρει ρυθμό και με ένα σερί 6-0 έφτασε στο 87-81, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη, αφού οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 88-84, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 40-37, 57-55, 75-75 (κ.ά), 84-88

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεθ): Λο 2 , Πρόσιντα 3 (1) , Σμιθ 23 (2/4 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ) , Ντίλοου 6 (2) , Βέτσελ 2, Κουμάτζι 5 , Τίμαν 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Σίκμα 10 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Λάμερς 12 (2/2), Μπλατ 7 (2/6 τρίποντα), Ζούσμαν 10 (1).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 5 (1), Βιλντόσα 21 (4/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μίτροβιτς 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λάζιτς, Μάρτιν 2, Ντόμπριτς 6 , Ιβάνοβιτς 6 , Νέντοβιτς 17 (5/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Κούζμιτς 2 , Πετρούσεβ 7 (1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ) , Μπέντιλ 7.

Πηγη: in.gr