Larissa
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΔεύτερη θέση στο πρωτάθλημα για τα κορίτσια της ΑΕΛ

Δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα για τα κορίτσια της ΑΕΛ

Με εμφατικό τρόπο τελείωσε το πρωτάθλημα η Γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρουτης ΑΕΛ, η οποία επικράτησε στην τελευταία αγωνιστική των play-off μεσκορ 4-0 επί των Αβαντίδων Χαλκίδας.

Με φόρα από την πολύ μεγάλη νίκη μέσα στην Κρήτη, οι βυσσινίπαρουσιάστηκαν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν κανέναπεριθώριο στους φιλοξενούμενους για να αντιδράσουν.

Το σκορ άνοιξε η Strubelova στο 10’ με σουτ μετά από σέντρα της Mustoκαι η ίδια παίκτρια στο 35’ έκανε το 2-0 μετά από κάθετη της Castanon.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν όμως οιπαίκτριες του Βασίλη Πάνου είχανε άγριες ορέξεις και αφού αρχικά ηStrubelova σημάδεψε το δοκάρι, έκανε το 3-0 στο 55′ με ωραίο σουτ τηςMusto εκτός περιοχής για να έρθει λίγα λεπτά μετά η Seara και στο 60’για να κάνει το 4-0 με πολύ όμορφη λόμπα εκτός περιοχής και έτσι ναδώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ΑΕΛ.

Με το σφύριγμα της λήξης παίκτες και τεχνικό τιμ πανηγύρισαν όχι μόνογια τη μεγάλη νίκη αλλά και για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης η οποία αποτελεί, όχι μονάχα για την γυναικεία ομάδα της ΑΕΛ τηνμεγαλύτερη επιτυχία της αλλά και για ολόκληρο το λαρισινό αθλητισμό,σε ερασιτεχνικό επίπεδο.

Στο γήπεδο για ακόμα μία φορά βρέθηκε αρκετός κόσμος για ναπαρακολουθήσει και να υποστηρίξει την προσπάθεια των κοριτσιών τηςΑΕΛ, δημιουργώντας μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Για την ΑΕΛ, Βασίλης Πάνος

Ξεκίνησαν: Βλασιάδου, Ρήγα, Κόντου, Σωτηριάδη, Νικολαΐδου,Παυλοπούλου, Castanon, Γούλα, Seara, Musto, Strubelova

Aλλαγές: Τσαραντάνη, Μούκα, Ντάβου, Καραλεξίδου

Εξαιρετική η διαιτησία της τριπλέτας από την Καρδίτσα σε ένα αρκετάδύσκολο αγώνα, με ένταση πάθος και δύναμη.

Με αυτόν τον αγώνα ολοκληρώθηκαν και οι επίσημες υποχρεώσεις τηςομάδας και πλέον απομένει μονάχα ο διεθνής φιλικός αγώνας που θα δώσειη ΑΕΛ, την Κυριακή 5 Ιουνίου στο στάδιο Αλκαζάρ, στο πλαίσιο του 4ου Τουρνουά Φιλίας #NoMore.