Larissa
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΈκλεισε τη χρονιά με νίκη

Έκλεισε τη χρονιά με νίκη

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της η Γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της ΑΕΛ, στον βόρειο όμιλο της Α’ Εθνικής.

Η ομάδα του Βασίλη Πάνου επικράτησε άνετα με σκορ 3-0 μέσα στα Γιάννενα, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στον Ενωσιακό γήπεδο Ηπείρου.
Η ΑΕΛ ξεκίνησε τον αγώνα μουδιασμένα και νωχελικά, δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να την απειλήσουν σε δύο φάσεις όπου η άμυνα της δεν αντέδρασε σωστά αλλά και σε δύο στημένες φάσεις. Σε όλες όμως τις περιπτώσεις η Βλασιάδου κράτησε ανέπαφη την εστία της. Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ πίεσε περισσότερο και προσπάθησε κυρίως να είναι πιο σίγουρη και ήρεμη στην κυκλοφορία της μπάλας. Αυτό έφερε αποτέλεσμα και μετά από τις χαμένες ευκαιρίες των Nafula, Τσαραντάνη και Rybanska, η Σλοβάκα επιθετικός άνοιξε το σκορ μετά από πολύ ωραία σέντρα της Νικολαΐδου. Με τo 0-1 οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ συνέχισε να έχει υψηλό ρυθμό και να προσπαθεί να καθαρίσει τον αγώνα. Αυτό έγινε γρήγορα όταν η Rybanska εκμεταλλεύτηκε δύο κάθετες μπαλιές και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 και τα δικά της προσωπικά γκολ σε τρία, πετυχαίνοντας παράλληλα και χατ-τρικ. Στην συνέχεια οι αρκετές διακοπές για τραυματισμούς έκοψαν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά η ΑΕΛ έχασε ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες για να ανεβάσει και άλλο το δείκτη του σκορ με τις Nafula, Γούλα και Παυλοπούλου ενώ είχε και ένα δοκάρι με την Musto. Έτσι λοιπόν το 0-3 παρέμεινε μέχρι το τέλος.
Δυστυχώς όμως ο αγώνας είχε και ατυχίες με τους τραυματισμούς των Νικολάου και Δασιοπούλου από τα Γιάννενα και της Έφης Κόντου από την ΑΕΛ, της οποίας η κατάσταση θα εκτιμηθεί τις επόμενες ημέρες, ενώ ευχή όλων είναι να μην υπάρχει κάτι το σοβαρό και οι αθλήτριες και των δύο ομάδων να επιστρέψουν γρήγορα στα γήπεδα.
Για την ΑΕΛ, Βασίλης Πάνος
Ξεκίνησαν: Βλασιάδου, Ρήγα, Σωτηριάδη, Τσιάρα, Νικολαΐδου, Λάσκου, Τσαραντάνη, Nafula, Γούλα, Musto, Rybanska
Αλλαγές: Σκωτεινιώτη, Κόντου, Παυλοπούλου, Πίσπα
Στον πάγκο βρέθηκαν: Πλασταρά
Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία της τριπλέτα από την Άρτα.
Η ΑΕΛ ευχαριστεί την ομάδα των Ιωαννίνων για την φιλοξενία.
Η ΑΕΛ την τελευταία αγωνιστική που διεξάγεται την Τετάρτη 9 Ιουνίου έχει και Ρεπό και δεν θα αγωνιστεί. Ασχέτως όμως της τελικής θέσης που θα λάβει η ομάδα, η προσοχή των διοικούντων στρέφεται στον προγραμματισμό για τη νέα χρονιά και την προσέλκυση παραγόντων που θα πλαισιώσουν διοικητικά την ομάδα, ώστε να συνεχιστεί η ανοδική πορεία της.

ΠΗΓΗ: aelole.gr