Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑΦοβερός και τρομερός ο Κύργιος: «Πέταξε» εκτός US Open...

Φοβερός και τρομερός ο Κύργιος: «Πέταξε» εκτός US Open τον Μεντβέντεφ (3-1)

Ο Νικ Κύργιος βρίσκεται σε απίστευτη κατάσταση τους τελευταίους μήνες και φουλάρει για να πάει μέχρι το τέλος του δρόμου και στο US Open, μετά το Wimbledon.

Ο ελληνοαυστραλός τενίστας είχε ακόμη μια μοναδική παράσταση στη Νέα Υόρκη απέναντι στο Νο 1 του ταμπλό, Ντανιίλ Μεντβέντεφ, τον οποίον και «καθάρισε» σε ένα τρομερό ματς. Συγκεκριμένα, ο Κύργιος επικράτησε με 3-1 σετ του Ρώσου και τον απέκλεισε δείχνοντας ότι είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα.

Ο Κύργιος σε ακόμη ένα παιχνίδι έδωσε το δικό του σόου παίρνοντας εντυπωσιακούς πόντους, ενώ κατέκτησε το πρώτο σετ στο τάι-μπρέικ, με τον Ρώσο να ισοφαρίζει σε 1-1.

Ωστόσο, ο Αυστραλός κυριάρχησε στα δύο επόμενα (6-3, 6-2) και κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα σε δύο ώρες και 53 λεπτά. Επόμενος αντίπαλος του Κύργιου είναι ο Κάρεν Χατσάνοφ (Νο 31).

«Θέλω να δείξω στη Νέα Υόρκη το ταλέντο μου. Δεν υπάρχει καλύτερο μέρος από το αποδείξω τι έχω κάνει τους τελευταίους μήνες. Θέλω να πάω μέχρι το τέλος» δήλωσε ο Κύργιος.