Larissa
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑΚαρδίτσα – Παναθηναϊκός 82-99: Πέρασαν με άνεση οι πράσινοι

Καρδίτσα – Παναθηναϊκός 82-99: Πέρασαν με άνεση οι πράσινοι

Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Καρδίτσα, της οποίας και επιβλήθηκε άνετα εκτός έδρας με σκορ 99-82 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League και πλέον στρέφει την προσοχή του στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Οι Πράσινοι δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς από εκεί και έπειτα πάτησαν… γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους, παίρνοντας μια καλή διαφορά, με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να βρίσκει ευκαιρία να κάνει και το απαραίτητο ροτέισον δίνοντας χρόνο σε παίκτες με μικρότερη συμμετοχή.

Koρυφαίος για τους νικητές ήταν ο απόλυτος Γιώργος Παπαγιάννης αφού μέτρησε 20 πόντους με 10/10 δίποντα, ενώ καλό ματς έκαναν οι Πάρι Λι με 17 και Λευτέρης Μποχωρίδης με Γιώργο Καλαϊτζάκη που μέτρησαν από 14 έκαστος. Από την άλλη πλευρά, ο Τζέιμς Μπέιτμον με 22 πόντους και ο Τζίμι Μπεχάιμ με 15 ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό του. Η Καρδίτσα κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ σχεδόν σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο, όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετικό.

Οι Πράσινοι χτύπησαν πολύ από τη ρακέτα με τον Παπαγιάννη, έβαλαν τα σουτ όταν χρειάστηκε και έτσι μπόρεσαν να χτίσουν μια διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 57-38.