Larissa
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑΛάρισα: Απίστευτη ανατροπή και πρώτος προημιτελικός Grand Slam για...

Λάρισα: Απίστευτη ανατροπή και πρώτος προημιτελικός Grand Slam για τη Μιχαέλα Λάκη!

Η Μιχαέλα Λάκη έσωσε τέσσερα ματς πόιντ της Ντομινίκα Σάλκοβα και έκλεισε θέση στη φάση των «8» του Australian Open juniors!

Παρότι έμεινε πίσω με 1-5 στο τρίτο σετ, η 16χρονη Λαρισαία, No.6 του ταμπλό και Νο.13 στον κόσμο, επικράτησε της Τσέχας (No.35) με 6-3, 6-7(5), 10-8 και θα παίξει σε προημιτελικό Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα της!

Εκεί θα βρει την Αμερικανίδα Λιβ Χοβντ, Νο.20 στην παγκόσμια κατάταξη, που είδε την Κσένια Ζέτσεβα να εγκαταλείπει τον αγώνα τους στο 6-3, 3-0.

Η Μιχαέλα έφτασε… μια ανάσα από την ήττα, όμως έδειξε για άλλη μια φορά την πνευματική της δύναμη! Σήμερα… απλά αρνήθηκε να χάσει…

Πήρε το πρώτο σετ με το καθοριστικό μπρέικ που πέτυχε στο έκτο γκέιμ (αφού πρώτα έσωσε τρία μπρέικ πόιντ στο επόμενο γκέιμ), αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα με 5-3 που πήρε στο τάι μπρέικ του δεύτερου. Τα πάντα, λοιπόν, κρίθηκαν στο τρίτο σετ, όπου η Σάλκοβα ήταν καλύτερη και βρέθηκε να προηγείται με 1-5!

Η Μιχαέλα έσωσε ματς πόιντ στο επόμενο γκέιμ, ενώ έσπασε την αντίπαλό της όταν εκείνη σέρβιρε στη συνέχεια για τη νίκη (3-5). Η Σάλκοβα είχε άλλα δύο ματς πόιντ στο σερβίς της Λάκη, όμως η Ελληνίδα κατάφερε και αυτή τη φορά να μείνει όρθια!
Η Τσέχα πήρε ξανά τις μπάλες για να καθαρίσει το παιχνίδι στο 5-4, είχε και τέταρτο ματς πόιντ, ωστόσο η Μιχαέλα έμεινε ξανά «ζωντανή» και με νέο μπρέικ έφερε το σετ στα ίσα (5-5).

Το ματς πήγε σε σούπερ τάι μπρέικ, όπου η Λάκη ήταν σαφώς καλύτερη και πέρασε μπροστά με 9-5. Αν και δυσκολεύτηκε λίγο να κλείσει τον αγώνα, καθώς έχασε τα τρία πρώτα ματς πόιντ, το έκανε τελικά στο 9-8 και πήρε τη μεγάλη νίκη. Χρειάστηκε συνολικά 2 ώρες και 27 λεπτά.