24.9 C
Larissa
Κυριακή, 14 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣΛάρισα: Βραδιά γεμάτη βραβεύσεις για αθλητές που διακρίθηκαν (ΦΩΤΟ)

Λάρισα: Βραδιά γεμάτη βραβεύσεις για αθλητές που διακρίθηκαν (ΦΩΤΟ)

Ο Δήμος Λαρισαίων και η Αντιδημαρχία Παιδείας και Άθλησης -Τμήμα Αθλητισμού τίμησαν τους αθλητές, αθλήτριες και συλλόγων της Λάρισας, που κατά τη διάρκεια του 2023 διακρίθηκαν σε Πανελλήνια πρωταθλήματα ή Διεθνείς διοργανώσεις Ολυμπιακών Αθλημάτων.

Μια εκδήλωση που έχει σαν στόχο να τιμήσει τους διακριθέντες και να δώσει κίνητρο ώστε κάθε χρόνο να αυξάνονται οι λαρισινές αθλητικές επιτυχίες σε πανελλήνιο και διεθνές επίπεδο.



Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας -Μουσείο Γ.Ι.Κατσίγρα.

Ο Δήμος Λαρισαίων  ξεκίνησε με δυο τιμητικές βραβεύσεις. Η πρώτη είναι του παλαίμαχου διεθνή μπασκετμπολίστα του ΓΣΛ και νυν μέλους στο κεντρικό γραφείο της FIBA Europe Άρη Ζώη. Η δεύτερη αφορά τον πρώην προϊστάμενο του τμήματος Αθλητισμού του Δήμου Λαρισαίων Θωμά Χούρλια για τις υπηρεσίες που πρόσφερε στην πολύχρονη.

Βράβευση διακριθέντων κατά το 2023 Αθλητών, Αθλητριών

Οι Αθλητές, αθλήτριες και σύλλογοι της πόλης μας που τίμησε Δήμος Λαρισαίων Τιμητικές

Διακρίσεις

ΑΡΗΣ ΖΩΗΣ

ΘΩΜΑΣ ΧΟΥΡΛΙΑΣ

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΣΤΙΒΟΥ

Μαραγιάννη Χριστίνα – 1η Βαλκανικούς με Πανελλήνιο ρεκόρ
Κόκκος Νικόλαος – Διάκριση Παγκόσμιο Κλειστού Στίβου και Βαλκανικοί αγώνες
Μουρατίδου Μαρία – Διάκριση Παγκόσμιο Στίβου
Μαρούδας Νίκος – Διάκριση Βαλκανικό Πρωτάθλημα
Νταχμίρη Μένη – Διάκριση Βαλκανικό Πρωτάθλημα
Κυριάκος Ιωάννης – Μεγαλύτερος εν ενεργεία αθλητής (45 ετών) που βρίσκεται στις κορυφαίες καταστάσεις του ΣΕΓΑΣ

Αθλητές και Σύλλογοι που διακρίθηκαν το 2023

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Ντικούδης Παναγιώτης – Μέλος Εθνικής Ομάδος Κωφών -5η θέση -Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Βαβάτσικος Ιωάννης – Μέλος Εθνικής Ομάδος Κωφών – 5η θέση -Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

ΣΤΙΒΟΣ

Μπλιάμπλια Γαβριέλα – Πελασγός-1η 300μ Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Γουιγούης Βασίλης – Πελασγός-1ος 600μ Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Μπλιάμπλια Μιχαέλα – Πελασγός-2η 600μ Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Πλιάτσικας Αποστόλης – Πελασγός-2ος 600μ Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Δούμος Ιωάννης – Πελασγός-3ος000μ Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Κοίλιας Αλέξης – Πελασγός-3Ος 300μ Εμπόδια Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Δημουλάς Νίκος – Πελασγός-1ος 4×200 μικτή Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Κανελοπούλου Εύα – Πελασγός-1η 4×200 μικτή Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Κατσάβου Μελίνα – ΑΕΛάρισας-2η 300 εμπόδια Κ16-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Δεδούση Μυρτώ – ΑΕΛάρισας-3η 4×400 Κ18-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Γκουγκότη Παναγιώτα – ΑΕΛάρισας-3η 4×400 Κ18-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Κοταρέλα Ραφαέλα-Αντωνία – ΑΕΛάρισας-3η 4×400 Κ18-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Γαλανοπούλου Θεοφανεία – ΝΟΛ -Πόλο 3η -Νεανίδων Πανευρωπαϊκό
Μότσιας Θεοδόσης – ΝΟΛ Πόλο-3ος Εθνική Ομάδα -Πανευρωπαϊκό
Κατσαντώνης Κωνσταντίνος- 7ο ΓΕΛ-3ος 50μ Ύπτιο -Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
Τσαούσι Δανάη – Ποσειδώνας -1η 200μ. Μικ. Ατομ.-Πανελλήνιο Παγκορασίδων Α΄
Γροσίδου Δέσποινα – 9ο ΓΕΛ-2η 400 μικτή-Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
Μανίδη Ευμορφία – 9ο ΓΕΛ-3η 400 μικτή- Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
BEACH VOLLEY

Κωτούλας Κωνσταντίνος – ΑΕΛ-2ος Κ17 -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Δορδοκίδης Θεόφιλος – ΑΕΛ-2ος Κ17 -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Νικοπούλου Χρύσα – Σπάρτακος- 3η Κ19 -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Νικοπούλου Νάσια – Σπάρτακος- 3η Κ19 -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

TAEKWONDO

Αβδούλα Χριστίνα – 1ο ΕΠΑΛ- 3η (-44)κιλά -Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
Πράπας Ιωάννης – ΑΣ ΔΙΑΣ- 3ος (-63)κιλά -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων
Βουργανάς Ευρυπίδης – ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ- 2ος(-45)κιλά -Πανελλήνιο Πρωτ.Εφήβων
Χαρόβα Κωνσταντίνα- ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ- 2η (-59)κιλά -Πανελλήνιο Πρωτ.Νεανίδων
Ντζουβάρα Μακρίνα – ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ -3η (-44)κιλά -Πανελλήνιο Πρωτ.Νεανίδων
Σούπας Γεώργιος – ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ -3ος (-45)κιλά -Πανελλήνιο Πρωτ.Εφήβων
Ζμπήτας Γεώργιος – ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ -1ος (+1.80)Ύψος -Πανελλήνιο Πρωτ.Παίδων
Ιακωβάκη Χριστιάνα – ΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ -1ος(+1.68)Ύψος -Πανελλήνιο Πρωτ.Κορασίδων

ΤΕΝΙΣ

Μεσσής Ανδρέας – ΦΟΙΒΟΣ -1ος Μονό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων
Μιχαλακόπουλος Άλκης – ΦΟΙΒΟΣ -1ος Μονό και Διπλό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων
Νούλας Αλέξανδρος – ΦΟΙΒΟΣ -1ος Διπλό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων
Στάμου Άννα – ΦΟΙΒΟΣ -3η Μεικτό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18
Σιδεράκος Απόλλων – ΑΣ ΟΡΦΕΑΣ-1ος Μονό -Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10 ετών

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Μάνθος Νικόλαος – Π.Γ.Σ.Λάρισας -2ος Δρόμο -Βαλκανικοί Αγώνες Εφήβων
Κόκκαλη Βασιλική – Π.Γ.Σ.Λάρισας- 1η Δρόμο -Πανελλήνια Κατάταξη Νεανίδα
Μπαλδιμτσής Αναστάσιος – Π.Γ.Σ.Λάρισας- 1ος Δρόμο -Πανελλήνια Κατάταξη Μάστερ
Ελευθεριάδου Αικατερίνη – Π.Γ.Σ.Λάρισας- 2η Δρόμο -Πανελλήνια Κατάταξη Γυναικών
Ρομπότου Γεωργία – Π.Γ.Σ.Λάρισας- 3η Δρόμο -Πανελλήνια ΚατάταξηΚορασίδων
ΑντωνιάδηςΔημήτριος – Π.Γ.Σ.Λάρισας- 1οςΟρεινή Ποδηλασία -Πανελλήνια Κατάταξη Ανδρών
Μάντζιος Δημήτριος – Π.Γ.Σ.Λάρισας – 2ος Πίστα -Πανελλήνια Κατάταξη Εφήβων
Παπαβασιλείου Ευάγγελος – Π.Γ.Σ.Λάρισας -2ος Πίστα -Πανελλήνια Κατάταξη Εφήβων
Ζιντόβας Κωνσταντίνος – Π.Γ.Σ.Λάρισας -2ος Πίστα -Πανελλήνια Κατάταξη Παίδων
Γώγου Αρετή – Π.Γ.Σ.Λάρισας -3η Πίστα -Πανελλήνια Κατάταξη Κορασίδων
Κασκάνη Ελένη – Π.Γ.Σ.Λαρισας -2η Δρόμο -Πανελλήνια Κατάταξη Κορασίδων

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΙΚΗ

Γκατζιώνης Αστέριος – 1ο ΕΠΑΛ -3ος Ασκήσεις Εδάφους -Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
Καπετανόπουλος Νικόλαος – 6ο ΓΕΛ -3ος Πλάγιο Ίππο -Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες
Γκονέλας Δημήτρης – Φιλαθλητικός -1ος Πλάγιο Ίππο -Τελική Φάση Περιφέρειας Παμπαίδων
Τζερεμές Ζήσης – Φιλαθλητικός -1ος Ασκήσεις Εδάφους -Τελική Φάση Περιφέρειας-Παμπαίδων

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

                       

google-news-logo

Ακολουθήστε το larisanew.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις τελευταίες ειδήσεις.

Τελευταία Νέα

Σχετικά Άρθρα