Larissa
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΝίκησε στην πρεμιέρα η ΑΕΛ

Νίκησε στην πρεμιέρα η ΑΕΛ

Καθαρή νίκη με σκορ 3-0 πέτυχε η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της ΑΕΛ απέναντι στις ελπίδες Καρδίτσας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι βυσσινί που ξεκίνησαν τον αγώνα με πολύ άγχος και φανερά επηρεασμένοι από την πολύμηνη διακοπή, προσπάθησαν να παίξουν επιθετικά με στόχο το παιχνίδι κατοχής.
Με την ίδια ακριβώς φιλοσοφία παρατάχθηκε να αγωνιστεί και η ομάδα της Καρδίτσας.
Έτσι λοιπόν με τους βυσσινί να δείχνουν μία νευρικότητα και να κάνουν πολλές λάθος επιλογές, είχαμε μία αμφίρροπη αναμέτρηση, με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου που δεν πρόσφερε πολλές συγκινήσεις.
Τη λύση για την ΑΕΛ ήρθε να δώσει στο 25ο λεπτό η Nikola Rybanska η οποία πήρε την μπάλα από την Σκοτεινιώτη έξω από την περιοχή και με ωραίο ψηλοκρεμαστό φαλτσαριστό σουτ, την έστειλε στο δεξί παραθυράκι της Κιούρτση.
Η ομάδα της Καρδίτσας μετά το γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να απαντήσει και πίεσε αρκετά και απείλησε την εστία της ΑΕΛ κυρίως με στημένες φάσεις.
Σε μία από αυτές τις φάσεις λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Βλασιάδου αναγκάστηκε να αποκρούσει με υπερένταση το σουτ της Μπαρμπόσα και να στείλει την μπάλα κόρνερ, διατηρώντας το σκορ 1-0 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βασίλης Πάνος θέλοντας να δυναμώσει και να φρεσκάρει το κέντρο, πέρασε στον αγώνα την Ογκίτσι η οποία και έφερε μία ισορροπία.
Μόλις στο 47ο λεπτό και σε μία εκτέλεση κόρνερ, η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε την κακή εκτίμηση της άμυνας της Καρδίτσας και από πολύ κοντά η Nafula σημείωσε εύκολα με κεφαλιά το 2-0.
Λίγα λεπτά μετά και στο 50ο λεπτό ήρθε και πάλι το βαρύ πυροβολικό της ΑΕΛ η Rybanska, να σημειώσει ένα υπέροχο γκολ, με εντυπωσιακό μονοκόμματο σουτ στον αέρα, μετά από έξυπνη ασίστ της Musto.
Με το 3-0 υπέρ της η ΑΕΛ πραγματοποίησε νωρίς κι άλλες αλλαγές ώστε να ξεκουράσει αλλά και να προφυλάξει ορισμένες από τις αθλήτριες της.
Παρόλα αυτά δε σταμάτησε να είναι απειλητική, με την Σλοβάκα επιθετικό να χάνει ακόμα δύο μεγάλες ευκαιρίες, ενώ είχε και δύο δοκάρια, ένα με την Γούλα και ένα με την Nafula.
Το 3-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.
Η ΑΕΛ αν και δεν έπιασε σπουδαία απόδοση, έδειξε πως έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης και κρατάει τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, με ένα αξιόμαχο σύνολο όπως η Καρδίτσα, η οποία σίγουρα θα πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα.
Μελανό σημείο της αναμέτρησης οι δυο σοβαροί τραυματισμοί των Μούκα και Κόντου, με την κατάσταση τους να εκτιμάται τις επόμενες ημέρες.
Για την ΑΕΛ
Προπονητής: Βασίλης Πάνος
Ξεκίνησαν: Βλασιάδου, Νικολαΐδου, Λάσκου, Σωτηριάδη, Ρήγα, Τσαραντάνη, Σκοτεινιώτη, Musto, Γούλα, Nafula, Rybanska
Αλλαγές: Ογκίτσι, Κόντου, Σιάχου, Τσιάρα, Μούκα
Στον πάγκο βρέθηκαν: Πίσπα, Παυλοπούλου, Λιατίφι, Μίσσια
Για τις Ελπίδες Καρδίτσας
Προπονητής: Τάκης Κουτσονάσιος
Ξεκίνησαν: Κιουρτσή, Αναστασίου, Λιάκου, Σκωτεινιώτη, Σίμου, Γεραγόρη, Ζάχου, Μάφι, Κατσιάνα, Μπαρμπόσα, Σιρς
Αλλαγές: Στεφανοπούλου, Τσιμπίδα, Αναγνωστοπούλου, Κλέτσα
Αρκετά καλή η διαιτησία της τριπλέτας από το Βόλο, Τσίντζας, Κουβατά, Σαμαράς, σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με πολλές φάσεις, πολύ δύναμη, ένταση και πάθος.
Η διοίκηση της ΑΕΛ ευχαριστεί θερμά τους εκατοντάδες φίλους που υποστήριξαν την ομάδα μέσω του V-ticket και ελπίζει να τους αντάμειψε με το θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες.
Θέλησή της ΑΕΛ είναι η συγκεκριμένη προσπάθεια να συνεχιστεί και στα επόμενα παιχνίδια με ακόμα καλύτερες αναμεταδόσεις σε συνεργασία πάντα με τον Πασχάλη Μάντη και την GM Studios.
Τέλος η ΑΕΛ ευχαριστεί θερμά τον πολύπειρο δημοσιογράφο Αποστόλη Τριανταφύλλου ο οποίος έκανε την αναμετάδοση, δίνοντας με την εμπειρία του μία άλλη διάσταση στην κάλυψη του αγώνα.

ΠΗΓΗ: aelole.gr