Larissa
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΌταν η ΑΕΛ κόντραρε την Σαμπντόρια! (Video)

Όταν η ΑΕΛ κόντραρε την Σαμπντόρια! (Video)

Πέρασαν 37 χρόνια από την ημέρα που η ΑΕΛ σαν Κυπελλούχος Ελλάδος αντιμετώπιζε εκτός έδρας την τότε Κυπελλούχο Ιταλίας, Σαμπντόρια. Την περίοδο 1984-1985 η ΑΕΛ κατακτά το Κύπελλο Ελλάδος στο Ολυμπιακό στάδιο, καθώς κερδίζει 4-1 τον πρωταθλητή εκείνης της χρονιάς ΠΑΟΚ και αυτομάτως παίρνει το εισιτήριο για το Κύπελλο Κυπελλούχων. Η Σαμπντόρια στις 02/10/1985 νίκησε με 1-0 στη ρεβάνς στη Γένοβα την ΑΕΛ με σκόρερ το Μαντσίνι στο 41 λεπτό, με τον Γιάννη Αλεξούλη να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία για να στείλει το ματς στην παράταση. Την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης πήρε η Ιταλική ομάδα, καθώς η ΑΕΛ στο πρώτο ματς στις 18 Σεπτεμβρίου 1985 είχε έρθει ισόπαλη με 1-1 με την Σαμπντόρια στο στάδιο Αλκαζάρ με γκολ των Μητσιμπόνα 39΄ και Μαντσίνι 82΄.