Larissa
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑΠαγκόσμιο Πόλο Κορασίδων: Στη 2η θέση του κόσμου η...

Παγκόσμιο Πόλο Κορασίδων: Στη 2η θέση του κόσμου η Ελλάδα στη Λάρισα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Το όνειρο κατάκτησης της κορυφής του κόσμου από την εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης κορασίδων δεν έγινε πραγματικότητα στο 1ο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ16 της Λάρισας, το αντίστοιχο συγκρότημα της Ουγγαρίας εμφανίστηκε με μεγαλύτερη ψυχραιμία την κατάλληλη στιγμή, επικράτησε με 10-6 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στη νεοσύστατη διοργάνωση της FINA.

Στο κατάμεστο Δημοτικό Κολυμβητήριο Νέας Πολιτείας Λάρισας οι παίκτριες της εθνικής ομάδας έζησαν μεγάλες στιγμές και παρά την πίκρα της μοναδικής τους ήττα ση διοργάνωση, η 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο αποτελούν έναν ακόμα κρίκο των επιτυχιών της ελληνικής υδατοσφαίρισης στα ηλικιακά πρωταθλήματα.

Κακή αρχή για την εθνική ομάδα

Οι παίκτριες της Ουγγαρίας μπήκαν καλύτερα στον τελικό, αιφνιδιάζοντας την εθνική ομάδα.
Με γκολ των Σότι και Χάιντου προηγήθηκαν 2-0 και με άλλα δύο από την Τίμπα στην παίκτρια παραπάνω έκαναν το 4-0, στο 6ο λεπτό. Η εθνική ομάδα κατάφερε να μειώσει σε 4-1 με την Καραμπέτσου, έξι δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της 1ης περιόδου.

Το γκολ με λόμπα από την Ελένη Μπέτα έφερε την εθνική ομάδα σε απόσταση δύο γκολ (4-2), στην αρχή της β’ περιόδου, όμως η Χάιντου με εκτέλεση πέναλτι στην επόμενη επίθεση έγραψε το 5-2.

Με δόση τύχης η Κανελλοπούλου σκόραρε στην παίκτρια παραπάνω για το 5-3 (4:20), όμως ήρθε νέα άμεση απάντηση για την Ουγγαρία με τη Λεβντάι (6-3). Η άμεση εκτέλεση από την Κοβάτσεβιτς στα 3:11, έδωσε νέα ώθηση στην εθνική ομάδα (6-4), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η Λεβντάι αποβλήθηκε για την Ουγγαρία με αντικατάσταση με τη συμπλήρωση δύο λεπτών στο 3ο οκτάλεπτο, ενώ η Καραμπέτσου με εκτέλεση πέναλτι έφερε την Ελλάδα σε απόσταση ενός γκολ, 6-5, στα 4:16 πριν από το τέλος της περιόδου.

Όμως οι φιλοξενούμενες είχαν αντίδραση, ξεφεύγοντας με 8-5, πριν η Καραμπέτσου με τη λήξη της περιόδου μειώσει σε 8-6, δίνοντας νέες ελπίδες στην εθνική ομάδα.

Η Τίμπα με εκτέλεση πέναλτι έδωσε νέο προβάδισμα τριών γκολ στην Ουγγαρία με 9-6 (7:22) και η Ζ. Λεβντάι πετυχαίνοντας το 10-6, έδωσε τεράστιο προβάδισμα στην Ουγγαρία, έξι λεπτά πριν από το τέλος. Το σκορ δεν έμελλε να αλλάξει, με την Ουγγαρία να κατακτά τον παγκόσμιο τίτλο.

Η Ισπανία πήρε το χάλκινο μετάλλιο, μετά τη νίκη επί της Αυστραλίας με 11-5.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 2-3, 2-2, 2-0.

Ουγγαρία: Σότι 1, Ν. Λεβντάι 1, Χάιντου 2, Ζ. Λεβντάι 2, Τίμπα 4,
Ελλάδα (Τσόκας): Κωνσταντοπούλου, Μαργαρίτη, Κοβάτσεβιτς 1, Φουράκη, Δρακωτού, Πιοβάν, Κανελλοπούλου 1, Μπέτα 1, Παπαδοπούλου, Γαλανοπούλου, Κλαψιανού, Καραμπέτσου 3, Μπεκρή.

Πηγή: gazzetta.gr