Larissa
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑΠαρί Σεν Ζερμέν – Νις 2-1: Λύτρωσε τους Παριζιάνους...

Παρί Σεν Ζερμέν – Νις 2-1: Λύτρωσε τους Παριζιάνους ο Εμπαπέ

Την 8η νίκη της σε 9 αγωνιστικές στην εφετινή Ligue 1 πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν. Η αρμάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ φιλοξένησε την Νις στο Parc des Princes, επικρατώντας με 2-1. Μετά και από αυτό το τρίποντο, οι Παριζιάνοι απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής, όντας στο +2 από τη 2η Μαρσέιγ.

Την παράσταση κόντρα στην ομάδα της Νίκαιας έκλεψαν οι συνήθεις ύποπτοι. Ο Λιονέλ Μέσι και ο Κιλιάν Εμπαπέ. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη, με τον Γάλλο άσο να δίνει τελικά τη λύση λίγο πριν το φινάλε.

Στο 28ο λεπτό ο Λίο Μέσι άνοιξε το σκορ με μια τρομερή εκτέλεση φάουλ. Ο 35χρονος σταρ έστησε την μπάλα σε καλό σημείο και με συνοπτικές διαδικασίες, άφησε… άγαλμα τον Σμάιχελ για το 1-0 των Παριζιάνων.

Ωστόσο, με το… καλησπέρα στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι σόκαραν την Παρί. Στο 47ο λεπτό ο Ατάλ σέντραρε από δεξιά και ο Λαμπόρντ κατέβασε στη μικρή περιοχή και με προβολή έκανε το 1-1.

Στο 58ο λεπτό το σουτ του Βιτίνια πέρασε μόλις έξω ενώ στο 83’ ήρθε η… λύτρωση για την Παρί. Η ομάδα του Γκαλτιέ πίεσε ψηλά, ο Μουκιελέ σέντραρε από δεξιά και ο Εμπαπέ με ωραίο εξ επαφής σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.

Πηγη: in.gr