Larissa
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑΣαλερνιτάνα – Νάπολι 0-2: Φουλάρουν για τον τίτλο οι...

Σαλερνιτάνα – Νάπολι 0-2: Φουλάρουν για τον τίτλο οι «παρτενοπέι»

Δε σταματάει πουθενά η φοβερή και τρομερή Νάπολι! Η αρμάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι δραπέτευσε με επαγγελματικό διπλό από το Σαλέρνο (0-2) και βλέπει το Scudetto να κάνει… στροφή προς τον ιταλικό νότο.

Μετά και τη νίκη επί της Σαλερνιτάνα, οι Παρτενοπέι εκτόξευσαν τη διαφορά από τη δεύτερη Μίλαν στους 12 πόντους και έχουν ήδη αρχίσει τις σκέψεις για την στέψη του Μαϊου.

Η Νάπολι μπήκε δυνατά και στο 11ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Σαλερνιτάνα, ο Οσιμέν έκανε το γύρισμα αλλά ο Γκιομπέρ έκοψε και στο 20’ μετά από κόρνερ ο Οσιμέν και πάλι πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Οτσόα έσωσε την εστία του με διπλή προσπάθεια.

Η αρμάδα του Σπαλέτι πίεσε, σπατάλησε ευκαιρίες και τελικά το πρώτο της γκολ ήρθε στο 45+3’. Ο Ανγκισά σέντραρε από αριστερά και ο Ντι Λορέντζο με πλασέ στο πίσω δοκάρι έκανε το 0-1.

Μάλιστα στο 48’ το σουτ του Ελμάς βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Οσιμέν έκανε το 2-0. Στο 56’ ο Καντρέβα σέντραρε από δεξιά και ο Πιρόλα πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 59’ ο Οτσόα έβγαλε σε κόρνερ την κεφαλιά του Οσιμέν.

Στο 83ο λεπτό η Σαλερνιτάνα είχε δοκάρι με τον Πιόντεκ, στην τελευταία αξιόλογη φάση της αναμέτρησης.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Οτσόα, Γκιομπέρ (16’ Λοβάτο), Πιρόλα, Ντανίλιουτς (85’ Σαμπά), Μπράνταριτς, Καντρέβα, Κουλιμπαλί, Νικολούζι, Φιλένα (73’ Βαλέντσια), Πιόντεκ, Ντιά (85’ Μπονατσόλι).

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ρουί, Ραχμάνι, Κιμ, Λομπότκα, Ανγκισά, Ζιελίνσκι (86’ Εντομπελέ), Λοσάνο (86’ Πολιτάνο), Ελμάς, Οσιμέν (89’ Σιμεόνε).

Πηγη: in.gr