Larissa
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΣτέφανος Τσιτσιπάς: Στα ημιτελικά του Australian Open με μία...

Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα ημιτελικά του Australian Open με μία μαγική εμφάνιση

Στέφανος Τσιτσιπάς «κατάπιε» με 3-0 σετ τον Γιάνικ Σίνερ και προκρίθηκε στους «4» του Australian Open. Αυτή είαι η τρίτη φορά στην καριέρα του στα ημιτελικά της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Το Νο4 του κόσμου έπαιξε το καλύτερό του παιχνίδι στο τουρνουά και κέρδισε εύκολα τον Γιάνικ Σίνερ, από τους πιο φορμαρισμένους παίκτες του Tour τους τελευταίους μήνες, με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-2 σε 2 ώρες και 6 λεπτά) και θα περιμένει στον ημιτελικό έναν εκ των Μεντβέντεφ και Αλιασίμ.

Break από νωρίς και γρήγορο 1-0 για Τσιτσιπά

Από 0-30 ο Τσιτσιπάς έκλεισε με winner στη διαγώνιο το πρώτο game του ματς. Με διπλό λάθος του Σίνερ έγινε το break για το 2-0, με τον Στέφανο να κάνει και το 3-0 χάρη στα καλά σερβίς του και το επιθετικό του παιχνίδι που ανάγκασε σε δύο λάθη σε άμυνα τον Ιταλό.

Με αβίαστο λάθος του Στέφανου ο Σίνερ μείωσε σε 3-1, με τον Έλληνα τενίστα να κρατά εύκολα το σερβίς του και να κάνει το 4-1 με χαμένη επιστροφή του αντιπάλου του.

Ενα δεύτερο συνεχόμενο love service game του Σίνερ έφερε το 4-2, αλλά ο Τσιτσιπάς είχε απάντηση ξανά και με το forehand του να παίρνει… φωτιά, έκανε το 5-2.

Με αβίαστο λάθος του Στέφανου μείωσε 5-3 ο Ιταλός, αλλά ο Τσιτσιπάς με εξαιρετική δουλειά στο σερβίς, τον ανάγκασε σε τρεις λάθος επιστροφές για να κλείσει το σετ με 6-3 και να κάνει το 1-0.

Στο ίδιο έργο θεατές και… 2-0 ο Τσιτσιπάς

Ο Σίνερ κράτησε εύκολα το σερβίς του με χαμένες επιστροφές του Στέφανου, για να κάνει το 1-0. Το Νο4 του κόσμου έκανε το 1-1 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, για να κάνει break στη συνέχεια χάρη στις καλές επιστροφές του που ανάγκαζαν σε λάθη τον Ιταλό.

Το ματς στο Australia Open διακόπηκε για λίγα λεπτά προκειμένου να κλείσει η οροφή καθώς ξέσπασε μπόρα. Μετά από 15 λεπτά ο Τσιτσιπάς επέστρεψε με γρήγορο game από καλά σερβίς για το 3-1, με τον Σίνερ να μειώνει γρήγορα με 3-2 χάρη σε άσο.

Αμφότεροι κράτησαν εύκολα το σερβίς τους με τον Στέφανο να κρατά το προβάδισμα που του έδινε το break στην αρχή (4-3).

Το 5-3 έγινε πάλι εύκολα για τον Τσιτσιπά καθώς ο Σίνερ είχε προβλήματα στις επιστροφές του σερβίς του. Με λάθος του Στέφανου ο Ιταλός μείωσε σε 5-4, με τον Τσιτσιπά να σερβίρει στη συνέχεια για το σετ, το οποίο και πήρε τελικά με λάθος του Σίνερ.

Κυρίαρχος και στο τρίτο ο Τσιτσιπάς

Δύο αβίαστα λάθη στο μπάκχαντ του Στέφανου έκαναν το 1-0 για τον Σίνερ στο σετ. Με άσο ο Στέφανος έκανε το 1-1 και όπως και στα προηγούμενα δύο σετ, βρήκε νωρίς το break από έναν δικό του winner και ένα λάθος του αντιπάλου του, για να πάρει προβάδισμα 2-1.

Το 3-1 ήρθε με winner του Στέφανου στο πρώτο γκέιμ που βρέθηκε σε 40-40 στο σερβίς του στο ματς. Ακολούθησε και δεύτερο break από λάθος του Ιταλού για το 4-1. Το 5-1 ήρθε με τρία σπουδαία σερβίς για τον Στέφανο.

Ο Σίνερ μείωσε σε 5-2 με love service game και ο Τσιτσιπάς στη συνέχεια σέρβιρε για το ματς για να το κλείσει με λάθος του Ιταλού.

Πηγή: gazzetta.gr