29.9 C
Larissa
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΕΙΔΗΣΕΙΣΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑΣτη παράταση νίκησε ο Ολυμπιακός την Μακάμπι στο Ισραήλ...

Στη παράταση νίκησε ο Ολυμπιακός την Μακάμπι στο Ισραήλ 89-87

Σπουδαίο «διπλό», με το οποίο αρνείται να εγκαταλείψει το «κυνήγι» της οκτάδας, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο Τελ Αβίβ, απέναντι στον πρώην προπονητή του Γιάννη Σφαιρόπουλο. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα με 89-87 στην παράταση (73-73κ.α.) από την έδρα της Μακάμπι, για την 19η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 10-8 το ρεκόρ τους, σημειώνοντας την τρίτη διαδοχική νίκη και «αρπάζοντας» το έκτο εφετινό «διπλό». Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί υποχώρησαν σε 8-11.

Ένας νωχελικός Ολυμπιακός στο α΄ μέρος που κυνηγούσε τη Μακάμπι στο σκορ, μεταμορφώθηκε μετά το ημίχρονο, είδε τους Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Έλις να φωνάζουν «παρών» σε κρίσιμα σημεία. Ο Ολυμπιακός είχε τα ψυχικά αποθέματα και όλες τις απαντήσεις απέναντι στον Σκότι Ουίλμπεκιν (25π.) που έγινε «μοιραίος» της Μακάμπι στην παράταση, όπως νωρίτερα και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Η Μακάμπι είχε 5 νίκες στα τελευταία επτά ματς πριν ηττηθεί από τους Πειραιώτες.

Αυτή ήταν η 3η διαδοχική νίκη των «ερυθρόλευκων» που στο Τελ Αβίβ ταξίδεψαν με τραυματία τον Χασάν Μάρτιν και χωρίς τους Ααρόν Χάρισον, Κώστα Παπανικολάου. Η ομάδα του Πειραιά αύξησε σε 10 τις νίκες της σε 18 αγώνες, ενώ η Μακάμπι έχει ρεκόρ 8-11, με έναν αγώνα περισσότερο.

Την Παρασκευή, ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ τη Βιλερμπάν, στις 21:30, με στόχο μια 4η διαδοχική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73 κ.α., 87-89 παρ.

Διαιτητές: Φερνάρντο Ρότσα (Πορτογαλία), Σεφί Σεμές (Ισραήλ), Γιόσιπ Ραντοϊκοβιτς (Σερβία)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1), Ουίλμπεκιν 25 (3), Τζόουνς 9 (1), Κολοϊάρο 6, Χάντερ 11, Κάσπι, Ντόρσεϊ 8 (1), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12, Ζούσμαν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5, Λαρεντζάκης 13 (2), Σπανούλης, Σλούκας 21 (2), Μάρτιν 6, Βεζένκοφ 8 (2), Πρίντεζης 12, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς, Έλις 6, ΜακΚίσικ 10